آنچه كه متفاوتمان می كند نیرویی است كه با آن بتوانیم نقشه ها و رویاهای خود را عملی سازیم.

حسگرهای انعطاف پذیر و پوشیدنی دریچه‌ی جدیدی را به روی فناوری‌های مختلفی همچون نظارت بر سلامت یا ربات‌هایی با حواس ویژه گشوده‌اند. با وجود اینکه فناوری پوست الکترونیکی تاکنون توسعه‌ی بسیار زیادی پیدا کرده‌اند ولی به دلیل قیمت بسیار بالایی که دارند تا کنون خیلی مورد استفاده سازندگان ربات‌ها یا دیگر ابزارهای الکترونیکی قرار نگرفته‌اند.

تیمی از پژوهشگران چینی اقدام به تولید پوست الکترونیکی شفافی کرده‌اند که ادعا می‌شود نه تنها ارزان‌تر است بلکه می‌تواند انرژی مورد نیاز خود را از انرژی مکانیکی به دست آمده از حرکات تامین کند.
 
به گفته‌ی این پژوهشگران بیشتر تلاش‌های پیشین برای افزایش کارایی پوست‌های مصنوعی شامل افزودن بر تعداد حسگرهای موجود بر روی پوست بوده است که خود موجب افزایش قیمت تمام شده‌ی آن‌ها می‌شده است. همچنین برخی از پوست‌های مصنوعی نیاز به منابع انرژی خارجی داشتند که خود به معنی درگیری بیشتر با سیم‌ها در پوست خواهد بود. فناوری‌هایی همچون پوست کاغذی نیز با وجود قابلیت‌های بسیار بالایی که دارند به دلیل عدم شفافیت کاربری‌های محدودی به ویژه در ابزارهای پوشیدنی خواهند داشت.
 
فناوری جدید از لایه‌ی بسیار نازکی از فیلم پلاستیکی ساخته شده است که با استفاده از 4 الکترود از جنس نانوسیم‌های نقره دقتی در حدود ۱.۹ میلی متر دارد. این سامانه همچنین شامل اجزایی است که از اصطکاک به وجود آمده برای تولید بار الکتریکی استفاده می‌کند.
 
این روش که در فیزیک با نام اثر تریبوالکتریک شناخته می‌شود از بار ساکن به وجود آمده از اصطکاک بین دو شی (مشابه شانه و موی سر) برای تولید انرژی استفاده می‌کند در نتیجه بدون نیاز به هیچ منبع خارجی و تنها با تکیه بر حرکات دست مصنوعی انرژی پوست مصنوعی تامین خواهد شد.
 
به گفته‌ی سازندگان، این پوست مصنوعی به اندازه‌ای حساس است که می‌تواند تفاوت بین پرواز یک زنبور از روی پوست را به خوبی تشخیص دهد ضمن اینکه از نظر الکترونیکی بسیار پایدار بوده و قادر است تا 30000 چرخه‌ی کاری را با همان دقت و عملکرد اولیه طی کند.
 
می توان امیدوار بود بهره گیری از چنین فناوری‌هایی به ساخت اعضای مصنوعی کارامد‌تر و نزدیک‌تر به اعضای واقعی بیانجامد. جزییات این پژوهش در نشریه‌ی علمی ACS Nano به چاپ رسیده است.

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

صندلی داغ . . . (کلیک کنید)

اینستاگرام . . . (کلیک کنید)

کانال تلگرام . . . (کلیک کنید)

خبرنامه

يك پيشنهاد دوستانه:

دریـافت اطلاعات آموزشی

از هــر کــجــای این  کــهــن  مــرز  و  بــوم، جهــت دریـافـت اطلـاعـات آمــوزشــی رایگان کافیسـت نام شهر محل سکونت و مقطع تحصیلی خـودتـان را بــــــه 10004641 پیامـــک نمایید تا از خدمات رایـگان ما بهــراه مند شوید.

وب سايت « آموزش تخصصي فيزيك كنكور» ــ هم « راه » و « همراه » شما از هم اكنون تا موفقيت

832470
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
29
241
1431
829567
5184
7887
832470

آی‌پی شما: 3.227.240.143
امروز: شنبه، 05 بهمن 1398 - ساعت: 02:11:35

اطلاعات آماری وبسایت

بازدیدکنندگان
171
مطالب
380
نمایش تعداد مطالب
454813

در طي دوره هاي آموزش متوسطه همواره اهميت زيادي به درس فيزيك داده شده است. اما هنوز هم دانش آموزاني را مي توان يافت كه در درك مفاهيم مشكلات بسزايي دارند. از اين رو با استطعانت از الطاف پروردگار عالميان، اقدام به تاسيس وبسايت «آموزش تخصصي فيزيك كنكور»  نموده ام تا بتوانم تعاملي دو سويه با دانش آموزان و علاقه مندان فيزيك ايجاد نمايم.

هدف اصلي در طراحي و ايجاد اين وبسايت، ارائه راه كارهاي لازم جهت پيمودن سريع و راحت مسير پيشرفت در امتداد موفقيت شما آينده سازان اين كهن مرز و بوم است. و در اين راه سعي بر آن بوده كه بتوانم مجموعه اي منظم و پر بار براي استفاده دوستان علاقه مند ايجاد نمايم. اميدوارم در نيل به اين هدف، رضايت شما دوستان گرامي نويد بخش اين مدعا باشد.

فيزيك علمي شورانگيز و زيباست كه ارتباطي تنگاتنگ با دنياي واقعي دارد. اين علم با نگرشي سنتي، علمي دشوار و مبتني بر رياضيات محسوب مي شود و از سوي ديگر با توانايي ادراك مشاهدات تجربي دانش پژوهان بستگي شديد و مستقيم دارد.

اگر باور ما آموزش و پرورش جوانان كشور توانمندمان، ايران سر بلند است بايد افزون بر آموزش مفاهيم درسي، گامهايي براي پرورش توانايهاي آنها برداريم. امروزه در جهان نيز اين هدف براي تربيت شهروندان داراي انديشه و قانون مدار  و زندگي آينده آنها دنبال مي شود.

از ويژگيهاي هر انسان، انديشه و انديشيدن اوست كه عامل پيشرفتها، اكتشافات، اختراعات و سازندگي به شمار مي رود. البته براي دستيابي به اهداف بزرگ، كار وتلاش هر چند لازم است، اما كافي نيست. بلكه آنچه اهميت دارد و هركسي را به سر منزل مقصود رهنمون مي سازد،«ادامه تلاش» است.

تماس با ما

تنظیمات قالب پلاس

رنگ ها

برای هر رنگ ،پارامتری وجود دارد که در زیر آمده است :
Blue Red Oranges Green Purple Pink

بدنه ی قالب

رنگ پس زمینه
کد رنگ ها

عنوان قالب

رنگ پس زمینه
تصاویر پس زمینه

فوتر قالب

انتخاب منو
فونت گوگل
سایز فونت بدنه قالب
نوع فونت بدنه قالب
جهت نوشتاری