آنچه كه متفاوتمان می كند نیرویی است كه با آن بتوانیم نقشه ها و رویاهای خود را عملی سازیم.

بیگ بنگ: نتایج یک مطالعه جدید در رصدخانه امواج گرانشی نانوهرتز در آمریکای شمالی (NANOGrav) نشان داده است که امکان تشخیص امواج گرانشی با فرکانس پایین با استفاده از تلسکوپ های رادیویی فعلی وجود دارد.

تشخیص امواج گرانشی کم فرکانس با کمک شبکه تپ اختری
ابرنواختر,ادغام دو سیاهچاله,امواج گرانشی,امواج گرانشی کم فرکانس,انتشار امواج گرانشی,انفجار ستاره ای,تشخیص امواج گرانشی,تشخیص امواج گرانشی کم فرکانس,جستجوی امواج گرانشی,رصدخانه امواج گرانشی نانوهرتز,ستاره شناسی,ستاره های نوترونی,کیهان شناسی
 
تشخیص امواج گرانشی کم فرکانس با کمک شبکه تپ اختری

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، امواج گرانشی چندی پیش با استفاده از تداخل سنج لیزری امواج گرانشی موسوم به لیگو (LIGO) و از روی شواهد مربوط به ادغام دو سیاهچاله که هر کدام حدود ۳۰ برابر جرم خورشید وزن داشتند، برای اولین بار شناسایی شدند.

امواج گرانشی دامنه وسیعی از فرکانس ها را در بر می گیرند که شناسایی هر یک به تکنولوژی متفاوتی نیاز دارد. استفان تیلور، نویسنده این پژوهش می گوید: « در صورتی که بتوانیم شمار زیادی از تپ اخترهای منتشر شده در آسمان را پایش کنیم، قادر به تشخیص این نوع سیگنال های گرانشی خواهیم بود.»


تیلور و همکارانش در آزمایشگاه پیش رانش جت موسوم به JPL و موسسه تکنولوژی کالیفرنیا در پاسادنا بهترین راه برای استفاده از تپ اخترها و تشخیص سیگنال های امواج گرانشی با فرکانس پایین را مورد مطالعه قرار داده اند. تپ اخترها، ستاره های نوترونی فوق مغناطیسی هستند آنها هسته های دواری هستند که بعد از این که ستاره ها به صورت یک ابرنواختر منفجر می شوند بر جای باقی می مانند.

بر اساس نظریه نسبیت اینشتین امواج گرانشی از شتاب گرفتن اجسام بسیار حجیم ناشی می شوند. امواج گرانشی نانوهرتز از جفت سیاهچاله های فوق حجیم که به صورت گرد در حال چرخش هستند منتشر می شوند. جرم هر یک از این سیاهچاله ها میلیون ها یا میلیاردها بار بزرگتر از جرم سیاهچاله هایی است که توسط LIGO تشخیص داده شده اند.

این سیاهچاله ها هر کدام در مرکز کهکشان های مجزا شکل می گیرند، سپس به آهستگی به سمت هم حرکت کرده و به یکدیگر نزدیک و نهایتا در هم ادغام می شوند تا یک سیاهچاله بسیار بزرگ تشکیل دهند.

مادامی که سیاهچاله ها گرد یکدیگر در حال چرخش هستند، اجسام فضایی را به سمت خود می کشند و یک سیگنال ضعیف تولید می کنند که در تمام جهات منتشر می شود. این فرایند شبیه به لرزیدن در یک شبکه از تارهای عنکبوت است. وقتی این لرزش از زمین عبور می کند، سیاره ما را به میزان بسیار اندکی می لرزاند و باعث می شود که با توجه به دوری پولسارها اندکی منحرف شود.

امواج گرانشی که توسط سیاهچاله های فوق حجیم دوگانه شکل می گیرند، بعد از ماه ها یا سال ها به زمین می رسند و لذا شناسایی آن ها به سال ها مشاهده نیاز دارد. محققان می گویند ادغام کهکشان ها امری معمول است و سیاهچاله های زیادی در کهکشان ها وجود دارند که با هم یکی شده و لازم است که تشخیص داده شوند.

تپ اخترها به ما امکان می دهند که این اجسام حجیم را در زمانی که به آرامی می چرخند و به هم نزدیک می شوند، تشخیص دهیم. وقتی این سیاهچاله های بسیار بزرگ به یکدیگر خیلی نزدیک شوند، امواج گرانشی بسیار کوتاه تر از آن هستند که با استفاده از تپ اخترها شناسایی شوند.

تداخل سنج های لیزری فضایی همچون eLISA که از سوی آژانس فضایی اروپا و با همکاری ناسا راه اندازی شده می توانند در این دامنه فرکانسی وارد عمل شده و علائم مربوط به ادغام سیاهچاله های فوق حجیم را تشخیص دهند.

تیلور می گوید: امواج گرانشی در هر لحظه در اطراف زمین حرکت می کنند. با تعیین تعداد تپ اخترهایی که در NANOGrav مشاهده می شوند، می توان انتظار داشت که در طول دهه های آینده، شواهد روشن و متقاعدکننده ای از امواج گرانشی کم فرکانس داشته باشیم. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله ” Astrophysical Journal Letters ” منتشر شده است.
 

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

صندلی داغ . . . (کلیک کنید)

اینستاگرام . . . (کلیک کنید)

کانال تلگرام . . . (کلیک کنید)

خبرنامه

يك پيشنهاد دوستانه:

دریـافت اطلاعات آموزشی

از هــر کــجــای این  کــهــن  مــرز  و  بــوم، جهــت دریـافـت اطلـاعـات آمــوزشــی رایگان کافیسـت نام شهر محل سکونت و مقطع تحصیلی خـودتـان را بــــــه 10004641 پیامـــک نمایید تا از خدمات رایـگان ما بهــراه مند شوید.

وب سايت « آموزش تخصصي فيزيك كنكور» ــ هم « راه » و « همراه » شما از هم اكنون تا موفقيت

817162
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
140
265
405
815184
3987
6441
817162

آی‌پی شما: 3.93.74.227
امروز: دوشنبه، 27 آبان 1398 - ساعت: 16:08:10

اطلاعات آماری وبسایت

بازدیدکنندگان
176
مطالب
380
نمایش تعداد مطالب
447153

در طي دوره هاي آموزش متوسطه همواره اهميت زيادي به درس فيزيك داده شده است. اما هنوز هم دانش آموزاني را مي توان يافت كه در درك مفاهيم مشكلات بسزايي دارند. از اين رو با استطعانت از الطاف پروردگار عالميان، اقدام به تاسيس وبسايت «آموزش تخصصي فيزيك كنكور»  نموده ام تا بتوانم تعاملي دو سويه با دانش آموزان و علاقه مندان فيزيك ايجاد نمايم.

هدف اصلي در طراحي و ايجاد اين وبسايت، ارائه راه كارهاي لازم جهت پيمودن سريع و راحت مسير پيشرفت در امتداد موفقيت شما آينده سازان اين كهن مرز و بوم است. و در اين راه سعي بر آن بوده كه بتوانم مجموعه اي منظم و پر بار براي استفاده دوستان علاقه مند ايجاد نمايم. اميدوارم در نيل به اين هدف، رضايت شما دوستان گرامي نويد بخش اين مدعا باشد.

فيزيك علمي شورانگيز و زيباست كه ارتباطي تنگاتنگ با دنياي واقعي دارد. اين علم با نگرشي سنتي، علمي دشوار و مبتني بر رياضيات محسوب مي شود و از سوي ديگر با توانايي ادراك مشاهدات تجربي دانش پژوهان بستگي شديد و مستقيم دارد.

اگر باور ما آموزش و پرورش جوانان كشور توانمندمان، ايران سر بلند است بايد افزون بر آموزش مفاهيم درسي، گامهايي براي پرورش توانايهاي آنها برداريم. امروزه در جهان نيز اين هدف براي تربيت شهروندان داراي انديشه و قانون مدار  و زندگي آينده آنها دنبال مي شود.

از ويژگيهاي هر انسان، انديشه و انديشيدن اوست كه عامل پيشرفتها، اكتشافات، اختراعات و سازندگي به شمار مي رود. البته براي دستيابي به اهداف بزرگ، كار وتلاش هر چند لازم است، اما كافي نيست. بلكه آنچه اهميت دارد و هركسي را به سر منزل مقصود رهنمون مي سازد،«ادامه تلاش» است.

تماس با ما

تنظیمات قالب پلاس

رنگ ها

برای هر رنگ ،پارامتری وجود دارد که در زیر آمده است :
Blue Red Oranges Green Purple Pink

بدنه ی قالب

رنگ پس زمینه
کد رنگ ها

عنوان قالب

رنگ پس زمینه
تصاویر پس زمینه

فوتر قالب

انتخاب منو
فونت گوگل
سایز فونت بدنه قالب
نوع فونت بدنه قالب
جهت نوشتاری