وبلاگ

بازي كردن با زمان را جدي بگيريد

9
استراتژیست کنکوری بخون

بازي كردن با زمان را جدي بگيريد

این روزا چیزی که در شهرای بزرگ ما زیاد کم میاد و شهروندان رو به دردسر می‌اندازه، زمان و وقته. اونايي كه وقت براشون به اندازه طلا مي‌ارزه مي‌دونن كه بايد توی اين شهرا يه برنامه‌ريزي درست و حسابي براي وقتشون داشته باشن، وگرنه كلاشون پس معركست.
.
براي از دست دادن فرصت‌ها قرار نيست هميشه ماه‌ها و سال‌ها را تلف كنيم، از دست دادن همين ثانيه‌هاي دم دست هم مي‌تواند بعضي فرصت‌ها را براي هميشه از بين ببرد.
خلاصه اينكه اگر بخواهيم زندگي را مديريت كنيم و از آرزوهاي كوچك و بزرگمان جانمانيم بايد از همين ساعت‌هايي كه در آن هستيم، شروع كنيم و ياد بگيريم چطور مدير زمان خود باشيم. اگر تصميم گرفته‌ايد كه زمان‌تان را در اين شهر مديريت كنيد، حتما راهنماي ما را بخوانيد.

.

ثبت وقايع در دفترچه يادداشت
 • درحال حاضر چطور از زمان روزانه يا شبانه‌ تان استفاده مي‌كنيد؟
دانستن همين موضوع نخستين گام در مديريت زمان است؛ يعني قبل از هر چيز بايد روشي را كه در حال حاضر از زمان خود استفاده مي‌كنيد تحليل و بررسي كنيد.
نگران نباشيد، اين تحليل و بررسي نياز به تخصص خاصي ندارد؛ يعني يك آدم كاملا معمولي به راحتي مي‌تواند روش استفاده از زمان خود را مورد تحقيق قرار دهد.
روي حافظه‌تان زياد حساب نكنيد و از يك دفترچه براي ثبت كارها استفاده كنيد. اين كار به شما كمك مي‌كند كه خيلي سريع غيرضروري‌ها را بشناسيد. شناختن همين فعاليت‌هاي غيرضروري مهم‌ترين كمك است.
.
لطفا كارهاي مهم را پيدا كنيد
 1. شما در روز چه كارهايي انجام مي‌دهيد؟
 2. اولويت با كدام كارهاست و كدام يك كارها از اهميت كمتري برخوردارند؟
اين 2 سؤال در مديريت زمان بسيار مهم هستند. اولويت‌بندي يكي از قدمهاي مديريت زمان است. نگران حذف‌شدن كارهاي لذتبخش و مفرح نباشيد. اتفاقا مسئوليت‌هايي كه خارج از توانتان هستند را از ليست كارهاي فوري حذف كنيد.
براي شروع پس از اينكه فهرست كارهاي روزانه را به ميزان قابل‌قبولي از مسئوليت‌ها كاهش داديد، زمان برنامه‌ريزي فرا مي‌رسد.
.
مزاحمان وقت‌تان را شناسايي كنيد
در زندگي هركسي انسان‌هايي حضور دارند كه بار وقت هستند، نه يار وقت؛ يعني در طول روز باعث تلف‌شدن زمان‌هاي گرانبهايتان مي‌شوند.
اگر معتقديد كه اين افراد در اطراف شما نيستند سخت در اشتباهيد، كمي كه بيشتر دقت كنيد آنها را شناسايي خواهيد كرد.
بايد به آنها بفهمانيد كه شما اكنون مشغوليد و وقت اضافه نداريد. يكي از مزاحمترين وسيله‌ها در اين روزها همين تلفن‌هاي همراه و شبكه‌هاي اجتماعي داخل آنهاست.
هم شبكه‌هاي اجتماعي و هم تماس‌هاي تلفني مي‌توانند خيلي وقت‌گير باشند.
موقعي كه كار مهمي داريد كه بايد در مدت زمان مشخصي به نتيجه برسد مي‌توانيد موبايلتان را خاموش يا بي‌صدا كنيد.
.
ايجاد وقت يك راه‌حل است.
«قرار است شما بر زمان مديريت كنيد، نه زمان بر شما!»
اين جمله يعني اينكه شما توانايي اين را داريد كه در زندگي روزمره‌تان ايجاد وقت كنيد. تعجب نكنيد، قرار نيست عقربه‌هاي ساعت را به عقب برگردانيد تا وقت جديدي ايجاد شود.
شما بايد وقت‌هاي مرده را بشناسيد و آنها را تبديل به وقت‌هاي مفيد زندگي‌تان كنيد. اين كار، چندان پيچيده‌ نيست و با چند روز ممارست مي‌توان به آن دست يافت. فقط بايد حواستان به سارقان وقت باشد؛ همانهايي كه وقت را از ما مي‌دزدند.
.
كارتان را درست انجام دهيد.
خيلي‌ها فكر مي‌كنند كه با سريع انجام دادن كارها مي‌توانند وقت را بيشتر مديريت كنند و وقت بيشتري در روز داشته باشند.
لطفا اين تصور اشتباه را از همين امروز در زباله‌داني ذهن‌تان بريزيد و اين تصور را جايگزين كنيد كه براي اينكه از خودتان رضايت بيشتري داشته باشيد لازم است كار‌ها را درست انجام دهيد.
وقتي كارها را بي‌جهت سريع انجام مي‌دهيد دقت‌تان به ميزان قابل توجهي پايين مي‌آيد و در بسياري از موارد مجبور مي‌شويد كه آن كار را دوباره انجام دهيد. همين دوباره‌كاري به‌طور مستقيم باعث تلف شدن وقت‌تان مي‌شود.
.
انواع كارهاي روزمره را بشناسيد.
بايد بپذيريد كه مديريت زمان در شهرهاي بزرگي مثل تهران، يك كار كاملا تخصصي است و بايد بعضي مهارت‌ها را در خودتان ايجاد كنيد تا بتوانيد افسار وقت را در دست بگيريد. يك مهارت مهم در اين زمينه اين است كه بتوانيد كارهاي روزمره‌تان را در دسته‌بندي مشخصي قرار دهيد.
مي‌توان كارها به ۳ دسته، مهم، كم‌اهميت و بي‌اهميت تقسيم كرد؛ به همين راحتي.
كارهاي مهم را به تعويق نيندازيد چراكه بعدا برايتان دردسر درست مي‌كنند و كلي وقت‌تان را مي‌گيرند. كارهاي كم‌اهميت و بي‌اهميت را در اولويت‌هاي آخر قرار دهيد.
.
فكري براي كارهاي سخت و وقت‌گير.
اگر كاري به‌نظرتان سخت و وقت‌گير به‌نظر مي‌رسد از زير انجام دادن آن شانه خالي نكنيد، مخصوصا اگر جزو كارهاي ضروري و مهم شماست.
عقب انداختن اين نوع كارها هم در مديريت زمان اصلا صلاح نيست؛
يعني بايد در زمان مشخص آنها را انجام دهيد و به پايان برسانيد.
فقط يك راهكار براي اينگونه مواقع در مديريت زمان پيشنهاد مي‌شود؛ پيدا كردن يك روش ديگر براي انجام آن كار سخت و وقت‌گير. يافتن روش متفاوتي براي انجام يك كار، آسان‌تر از تغيير اهداف و معيار‌هاي انجام آن كار است.

از شیر مرغ تا جون آدمیزاد ⇓

اینارو قبلا نوشتم ⇓

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه