وبلاگ

اگر سؤالات سخت بود، چه کار کنیم؟

29
استراتژیست تشریحی بخون کنکوری بخون

اگر سؤالات سخت بود، چه کار کنیم؟

آمدیم و امسال از هر سال سخت‌تر سؤال دادند؛ اونوقت چه کار کنیم؟
آقا دبیر فيزيكمان گفتند که امسال فيزيك را سخت می‌‌دهند.
آقا می‌گویند یک‌ سال در میان، عمومی‌ها سخت می‌شوند و …

.

سؤال: اینجاست که آیا سخت بودن سؤالات حقیقت دارد؟
جواب: در بعضی سالها، واقعاً سؤالها نسبت به سالهای پیش از آن، سخت بوده است.
اما از این مطلب چه نتیجه‌ای می‌توان گرفت؟

.

سخت یا آسان بودن سؤال‌ها اصولاً بحث مهمی نیست، زیرا كنكور یك مسابقه است. اگر سؤال‌ها سخت باشد، برای همه سخت است و اگر آسان باشد، برای همه آسان است.

.

كنكور مثل امتحان مدرسه نیست. در كنكور نمره‌‌ هر كس فقط در مقایسه با دیگران سنجیده می‌شود. اگر سؤال‌های یك یا چند درس سخت باشد، قوی‌ترها لطمه‌ بیش‌تری می‌بینند.

.

همیشه اینطور بوده که دانش آموزان قوی می‌خواهند و عادت کرده‌اند که به همه‌ سؤال‌ها پاسخ دهند؛ پس وقت و انرژی بسیاری روی هر سؤال خواهند گذاشت و از نظر روانی لطمه‌ی بیش‌تری می‌بینند و حتی ممكن است زمان پاسخ به سؤال‌های ساده را نیز از دست بدهند.

.

برای مثال در یکی از این کنکورهای اخیر ، درس زیست‌شناسی کمی متفاوت با سال‌های قبل مطرح شده بود و با اینکه داوطلبی توانسته بود زیست را بالای 80 بزند، اما باز هم در جلسه از نظر روحی به هم ریخته و کنترل خود را برای فیزیک و شیمی از دست داده بود.

.

او فکر می‌کرد، زیست را خراب کرده و با همین روحیه‌ تضعیف شده، بسیاری از محاسبات فیزیک و شیمی او نیز با بی‌دقتی همراه شد، در حالی که درصد بالای 80 برای زیست آن سال، درصد بسیار خوبی بود.

.

به این فكر نباشید كه به تمام سؤال‌ها پاسخ بدهید. ممكن است چند سؤال نخست در یك درس بسیار دشوار باشد یا اصلاً سؤالی ابتكاری باشد كه پاسخ دادن به آن، همه‌ی ذهن‌تان را در بر گیرد.

.

درسالهای گذشته که دروس عمومی هنوز از کنکور حذف نشده بود، شاگردی می‌شناختم که در ابتدای جلسه نتوانسته بود به 5 سؤال اول ادبیات پاسخ دهد.
او این را در کنکورهای آزمایشی تمرین کرده بود و می‌دانست ممکن است در ابتدای آزمون کمی مضطرب باشد؛ پس با شهامت صفحه‌ی اول ادبیات را ورق زد و در انتهای وقت عمومی در زمان ذخیره‌ خود، به 4 سؤال از آن سؤال‌ها پاسخ داد و صاحب رتبه‌ی تک ‌رقمی درکنکور همان سال شد.

.

فكر نكنید، بقیه دارند به آن سؤال‌ها پاسخ می‌دهند. سؤال سخت برای همه سخت است. بهتر است در چنین مواردی، كمی از خود راضی شوید و به خودتان بگویید، وقتی من نمی‌توانم به این سؤال‌ها پاسخ دهم، وای به حال دیگران!
بهتر است در جلسه، نگاهتان معطوف به دفترچه و مدیریت زمان خودتان باشد، نه اینکه بخواهید مدام زیر چشمی ورق زدن و نوع عملکرد دوست ممتازی را که در جوار شما نشسته است را بپایید.

.

تنها دانستن کافی نیست. ببینيد در کنکور، علاوه بر تسلط بر مفاهیم علمی، باید بر ذهن و فکر و روحیه هم مسلط بود و این یعنی توانستن علاوه بر دانستن.
ناخدای خوب مهارتش را در طوفان نشان می‌دهد. یادتان باشد که این دریای متلاطم است که از شما شناگری ماهر می‌سازد.

.

هیچ درسی را كنار نگذارید: در هر درس به دنبال سؤال‌هایی بگردید كه جواب آنها را می‌دانید. اگر در یك درس فقط سه یا چهار سؤال را پیدا كردید كه می‌توانستید جواب دهید، امیدوار باشید با همین شرایط هم می‌توانید نتیجه‌ای در حد خودتان بگیرید.

.

باید بدانید بین درصد صفر و سفید گذاشتن، با درصد 10 تا 20 درصد، از نظر تراز و نمره، تفاوت بسیاری است و می‌تواند تا چند صد نفر رتبه را جابجا کند.

.

کسی برنده است که دور دیگری هم بازی می‌کند. اگر در جلسه متوجه شدید که در درسی در آزمون، درصد مورد انتظار خود را کسب نمی‌کنید (شاید هم اشتباه فکر کنید)، نا‌امید نشوید. درس‌های دیگری هست که هنوز می‌توانید خودتان باشید.

.

این مهم است که برآیند یک آزمون خوب باشد. داوطلبان حرفه‌ای مانند یک مبارز خستگی‌ناپذیر ممکن است در درسی ضربه بخورند؛ اما نفسی تازه می‌کنند و برای درس دیگر خودشان را مهیا می‌کنند.

.

اگر به داوطلبان موفق بنگرید، می‌بینید که آن‌ها لزوماً بهتر، باهوش‌تر، سریع‌تر و قوی‌تر از دیگران نبوده‌اند، ‌بـلـکــه پـشـتـکـار بیش‌تـری داشتـه‌انـد و زود تسلیم نشده‌اند.

.

…و توصیه آخر
گاهی همه چیز كمی تیره می‌نماید
باز روشن می‌شود زود
تنها بدان
این حقیقتی است
بارانی باید
تا كه رنگین كمانی برآید
و لیموهایی ترش
و شاید
روزهایی در سختی
تا كه از ما
انسان‌های توانا بسازد.

از شیر مرغ تا جون آدمیزاد ⇓

اینارو قبلا نوشتم ⇓

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home3/farzaned/public_html/wp-content/litespeed/css/b4bbbce8cc6c14902c130f75d9722cf1.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home3/farzaned/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home3...', '/home3/farzaned...', 130, Array) #1 /home3/farzaned/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home3/farzaned...') #2 /home3/farzaned/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://farzane...', 'css', true, Array) #3 /home3/farzaned/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home3/farzaned/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home3/farzaned/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Opti in /home3/farzaned/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130