وبلاگ

آشنایی با رشته اتاق عمل

10
آموزش عالی چه رشته ای بخونم

آشنایی با رشته اتاق عمل

یکی دیگر از رشته های پیراپزشکی که در بین داوطلبان کنکور تجربی از محبوبیت زیادی برخوردار است “رشته اتاق عمل “می باشد. رشته اتاق عمل از زیر مجموعه های گروه علوم پزشکی محسوب شده که دانشجویان در طول دوره تحصیل، ضمن آشنایی با تکنولوژی‌ های نوین جراحی و اصول جدید اتاق عمل با نحوه مراقبت از بیمار قبل، حین و پس از عمل جراحی  نیز آشنا می شوند.
.
در حقیقت فارغ التحصیلان این رشته را عضوی از تیم بهداشتی و درمانی می دانند که در زمینه هایی همچون
کمک به اجرای یک عمل جراحی با نتایج مطلوب در بخش‌های اتاق عمل بیمارستان، بخشهای مداخله تشخیصی/درمانی و مراکز مراقبتی سیار به ایفای نقش پرداخته و با پزشکان، پرستاران و هوشبران نیز در ارتباط هستند.
در واقع هدف از ارائه این رشته تربیت نیروی انسانی آگاه، متعهد و کارآمد است که با کسب توانایی های حرفه‌ ای بتوانند به نحو احسن در اتاق عمل خدمت نمایند. بازار کار رشته اتاق عمل، بسته به محیط کار و تجربه و مهارت افراد، متفاوت می باشد.
.
دانشجویان رشته اتاق عمل در طول مدت تحصیلات خود با اصول جدید اتاق عمل و تکنولوژی های نوین به کار رفته در جراحی های تخصصی و فوق تخصصی آشنا می شوند و مهات های لازم برای مراقبت و کمک به بیمار در حین و بعد از عمل را فرا می گیرند.
در واقع تکنسین اتاق عمل به عنوان بخشی از تیم جراحی در اتاق عمل حضور داشته و می کوشد با کمک به پزشکان و سایر اعضای تیم، عمل جراحی نتیجه بخشی را به سرانجام برساند.
از دیگر وظایف دانش آموختگان این رشته، آماده کردن و استریل وسایل جراحی و همچنین اداره اتاق عمل می باشد. چنین وظایفی حکم می کند که تکنسین اتاق عمل از دقت بالایی برخوردار بوده و در کنار اشتیاق برای کمک به دیگران، به جزئیات نیز توجه نماید.
.
امکان ورود به دوره تحصیلات تکمیلی رشته اتاق عمل وجود دارد و علاقه مندان می توانند در صورت تمایل، تحصیلات خود را در گرایش های مختلف مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه دهند که اطلاعات تکمیلی آن را در ادامه مقاله ارائه نموده ایم.
.
به منظور آشنایی شما عزیزان با دروس دوره کارشناسی رشته اتاق عمل، عناوین آنها را در جدول زیر معرفی نموده ایم.
دروس دوره کارشناسی رشته اتاق عمل
دروس پایه و تخصصی عبارتند از:
تشریح، فیزیولوژی، بیوشیمی، باکتریولوژی و انگل شناسی، آسیب شناسی و بافت شناسی،خون شناسی و انتقال خون، ایمونولوژی، آمار حیاتی، روش تحقیق در اتاق عمل، فناوری اطلاعات در اتاق عمل،
.
فیزیک پزشکی و الکتریسیته و رباتیک و کاربرد آن در اتاق عمل، روان شناسی عمومی، داروشناسی، اصطلاحات پزشکی، زبان تخصصی، بهداشت روان در اتاق عمل ، بهداشت در اتاق عمل،
.
اصول و فنون مهارت های بالینی، اصول و فنون عملکرد فرد سیار و اسکراب، تغذیه در جراحی، اصول استیریلیزاسیون و ضدعفونی – آشنایی با وسایل و تجهیزات اتاق عمل-مقدمه ای بر تکنولوژی اتاق عمل،
.
آشنایی با بیماری های داخلی و مراقبت های آن، تکنولوژی اتاق عمل– گوارش و غدد و مراقبت های آن، تکنولوژی اتاق عمل زنان و اورولوژی (ادراری – تناسلی) و مراقبت های آن، تکنولوژی اتاق عمل توراکس،
.
قلب و عروق و مراقبت های آن، تکنولوژی اتاق عمل اعصاب و مراقبت های آن، تکنولوژی اتاق عمل ارتوپدی و مراقبت های آن، تکنولوژی اتاق عمل ENT، فک و صورت، دهان و دندان و مراقبتها آن،
.
تکنولوژی اتاق عمل اطفال و نوزادان و مراقبت های آن، تکنولوژی اتاق عمل چشم و مراقبت های آن- تکنولوژی اتاق عمل ترمیمی، پلاستیک، پوست و سوختگی و مراقبت های آن تکنولوژی اتاق عمل در اورژانس،
.
تروما و بحرانها و حوادث غیرمترقبه و مراقبت های آن بیهوشی و مراقبت های آن روش احیای قلبی ریوی و اصول مراقبت های آن روش های احیای قلبی ریوی و اصول مراقبت های آن، اصول مراقبت در اتاق بیهوشی،
.
فوریت های پزشکی، مدیریت در اتاق عمل، اخلاق حرفه ای در اتاق عمل آشنایی با کلیات تصاویر رادیولوژی رایج در اتاق عمل
.
واحدهای کارآموزی
کارآموزی مهارتهای بالینی              کارآموزی رفتار در اتاق عمل
کارآموزی بخش استریل مرکزی       ⇐ کارآموزی اصول و فنون عملکرد فرد سیار
کارآموزی تکنیک اتاق عمل              کارآموزی روشهای احیای قلبی ریوی
کارآموزی در اتاق عمل اورژانس       ⇐ کارآموزی مدیریت در اتاق عمل
کارآموزی اصول مراقبت در اتاق بهبودی
.
بازار کار و آینده شغلی رشته اتاق عمل
علاقمندان به این رشته می توانند در بخشهای مختلفی از مراکز خدمات درمانی/بهداشتی مشغول به کار شوند که برخی از آن ها عبارتند از :
بیمارستان ها- درمانگاه ها- اورژانس- بخش های جراحی- اتاق عمل-  ریکاوری- مراکز آندوسکوپی- رادیولوژی و …
بطور کلی می توان گفت زمینه کاری برای اشتغال فارغ التحصیلان این رشته، در هر مکانی که نیاز به اتاق عمل یا مهارت های فنی آن باشد، فراهم است.
راههای ورود به عرصه کاری این رشته
دو راه برای وارد شدن به رشته اتاق عمل و فارغ التحصیلی از آن وجود دارد.
راه اول این که دانشجویان مقطع کاردانی می توانند آموزشهای عمومی دوره اتاق عمل را فرا گرفته و جهت ایفای نقش، به عنوان فرد سیار و اسکراب (دست شسته) آماده شوند. سپس در صورت علاقه و سپری کردن دوره ای یک و نیم تا دو ساله می توانند به عنوان کمک اول جراح مشغول به کار شوند.
راه دوم نیز آن است که فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته پرستاری با گذراندن یک دوره دو ساله به عنوان تکنسین اتاق عمل، وارد دنیای کار شوند.
.
درآمد یک کارشناس اتاق عمل
درآمد افرادی که به موجب فارغ التحصیلی از این رشته وارد دنیای کار می شوند، مانند بسیاری از رشته های علوم پزشکی و پیراپزشکی دیگر از اوضاع خوبی برخوردار است و می توان گفت نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.
اما درآمد هر یک از کارشناسان اتاق عمل، بسته به تجربه، مهارت، محیط کار و … متفاوت است. به عنوان مثال دو فرد را در نظر بگیرید که یکی از آنها دارای 10 سال سابقه و دیگری دارای 2 سال سابقه کاری در حیطه تخصص خود می باشند؛
آیا به نظر شما درآمد این دو نفر باید یکسان باشد؟ و آیا اصلا تجربه و مهارت آن دو با هم قابل مقایسه است؟ می توان با قاطعیت گفت که جواب این سوالات منفی است! بنابراین عوامل زیادی می تواند بر میزان حقوق ماهیانه و یا سالانه این افراد تاثیرگذار باشد.
.
عدد دقیقی به عنوان حقوق یک تکنسین اتاق عمل نمی توان بیان کرد. بعنوان یکی دیگر از عوامل موثر بر متغیر بودن درآمد می توان به گستردگی زمینه کاری این افراد اشاره کرد.
.
ادامه تحصیل فارغ التحصیلان رشته اتاق عمل
نحوه پذیرش داوطلبان در رشته اتاق عمل از طریق شرکت در کنکور سراسری صورت می گیرد. با توجه به نوظهور بودن این رشته، طبیعی است که اگر گرایشهای کمتری در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری داشته باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این رشته، در سال های اولیه فاقد هرگونه گرایشی بوده است.
.
گرایش های رشته اتاق عمل در مقاطع تحصیلات تکمیلی
فیزیولوژی    مطالعات اعتیاد    بهداشت حرفه ای  مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)
اتاق عمل    ارگونومی            فیزیولوژی            دکـتـری 
ارگونومی    کار درمانی          علوم تغذیه           مهندسی بافت   
علوم سلولی کاربردی    نانوفناوری پزشکی            فیزیولوژی ورزشی   
بیولوژی تولید مثل       علوم بیومدیکال مقایسه ای  تکنولوژی گردش خون 
آموزش پزشکی      پزشکی مولکولی      علوم اعصاب   
.
تعدد گرایشهای مقطع دکتری به این علت است که تمام رشته های مجاز برای 4 گرایش کارشناسی ارشد ذکر شده و صرفا متعلق به گرایش اتاق عمل نمی باشد. جهت مشاهده تمام رشته ها و درک دقیق این موضوع می توانید از دفترچه ثبت نام دکتری وزارت بهداشت استفاده کرده و به دقت مطالعه نمایید.
.
توانایی های لازم برای رشته اتاق عمل
علاقه مندان به رشته اتاق عمل باید در وهله اول، روحیه کار و حضور در اتاق عمل را داشته باشند. افرادی که از جراحی، خون و مانند این ها واهمه دارند، نمی توانند در این رشته موفق شوند. اما لازمه دیگر پذیرش در این رشته، حس مسئولیت پذیری است. چرا که مشاغل مربوط به این رشته با جان انسان ها در ارتباط اند و کوچک ترین سهل انگاری و بی مسئولیتی می تواند عواقب سنگینی را به دنبال داشته باشد.
.
داشتن صداقت و پایبندی به اصول اخلاقی برای یک کارشناس اتاق عمل لازم بوده و همواره باید نگاه مراقبتی نسبت به بیماران و همکارانش داشته باشد. علاقه مندان به این رشته باید از سرعت عمل و دقت بالایی در انجام امور برخوردار بوده و بتوانند در شرایط بحرانی و حساس، کارها را اولویت بندی نمایند. صبور و علاقه مند بودن به کمک کردن و رفع نیازهای دیگران از جمله ویژگی های لازم برای اشتغال در این رشته هستند.
.
در کنار همه موارد فوق، فرد باید توانایی جسمی بالایی داشته باشد. چرا که شرایطی همچون ایستادن طولانی مدت، جا به جایی و بلند کردن وسایل سنگین، بیماری های مسری، بوهای نامطبوع، مواد خطرناک و … جزو موارد اجتناب ناپذیر این رشته هستند. بنابراین
اگر توانایی تحمل این شرایط را ندارید، بهتر است نسبت به انتخاب خود تجدید نظر کنید!

از شیر مرغ تا جون آدمیزاد ⇓

اینارو قبلا نوشتم ⇓

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه